NAČÍTÁM

Úklid po rekonstrukci přenecháme raději někomu jinému


Rekonstrukce bytových či nebytových prostor se v naší zemi provádí dvěma základními způsoby, buď s profesionály, anebo vlastní činností. Ten druhý způsob je navíc poměrně masivně podporován reklamou a prodejem kutilských potřeb a stavebního materiálu v hobby marketech, a jestliže si k tomu připočtete pověstné „zlaté české ručičky“, spousta kutilů dokáže rekonstruovat objekt, že byste nepoznali, že se nejedná o vyučeného odborníka.

úklidové práce

Svépomocné řemeslné práce tak mohou ušetřit i statisíce korun z rodinného rozpočtu, ovšem počítejte s tím, že jde mnohdy o pracovní činnost náročnou, co do rozsahu požadovaných vědomostí, zručnosti i množství prováděných aktivit, a že ve finále vám již nemusí zbýt dostatek energie pro zajištění precizního úklidu. Vy se pouze pokusíte odstranit zbytky řeziva, sutin, lepidel, tmelů, barev, omítky a dalších stavebnin, ale abyste důkladně vycídili a zbavili nečistot každý centimetr čtvereční ploch včetně stropů, to po vás nikdo nemůže chtít.

cihlová zeď

Jemný stavební prach – jednou z nejčastějších a bohužel také nejvýraznějších překážek při úklidu po rekonstrukci v Praze je velmi jemný prach, někdy šedý, ale převážně bílý. Vzniká při broušení sádrokartonového tmelu, při řezání a odlamování sádrokartonu, při řezání a opracování pórobetonu, při míchání betonových směsí a omítek, při práci se spárovací hmotou na obklady a při práci se sypkou směsí obkladových lepidel. Jemný prach má tendenci proniknout i těmi sebemenšími skulinami a ulpět na jakémkoli povrchu – na skle, keramice, zdivu a omítkách, na kovových a dřevěných předmětech, takže vám znepříjemní úklidové práce tím, že je pak doslova všude.

Mastnota a šmír – při stavebních činnostech se někdy nelze ubránit kontaktu s nečistotami s vyšším obsahem tuku, a ty se pak snadno roztírají po povrchu předmětů, načež jejich odstranění vyžaduje i speciální postupy. Profesionální firma si však i s tímto snadno poradí.